Otylia Jędrzejczak

Najbardziej utytułowana polska pływaczka, sportowiec dekady polskiego sportu. Mistrzyni olimpijska i dwukrotna srebrna medalistka igrzysk olimpijskich, wywalczyła 25 medali mistrzostw świata i Europy.

Trzykrotnie biła rekord świata i trzykrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Polski. Karierę sportową zakończyła oficjalnie w styczniu 2014 r.

Ukończyła studia na dwóch kierunkach na Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Leona Koźmińskiego. Jest też absolwentką, działającego pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Międzynarodowego Uniwersytetu Olimpijskiego w Soczi. Jako jedyna Polka i jedna z kilkunastu osób na świecie może więc poszczycić się prestiżowym dyplomem Master of Sport Administration tej uczelni.

Od lat działa na rzecz promocji zdrowego trybu życia, rozwoju sportu i medycyny. Swój złoty medal olimpijski zlicytowała na rzecz dzieci chorych na białaczkę. Za działalność charytatywną otrzymała Order Uśmiechu, a także relikwie Jana Pawła II. W 2004 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pełni funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Sportu Kobiet.

Otylia Jędrzejczak

(ur. 13 grudnia 1983 w Rudzie Śląskiej)

polska pływaczka specjalizująca się w stylu motylkowym i dowolnym, mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy na długim basenie, trzykrotna rekordzistka świata, trzykrotnie wybierana najlepszym sportowcem Polski.

W 2005 magazyn „Swimming World” ogłosił ją najlepszą pływaczką w Europie.

W 2019 roku została wprowadzona do International Swimming Hall of Fame.

3rekordy świata
3medale Igrzysk Olimpijskich